Asher Peres

אשר פרס : מספד

פרופסור מחקר אשר פרס הלך לעולמו בשבת האחד בינואר 2005. אשר היה התיאורטיקן הבולט והמוערך ביותר של הפקולטה לפיסיקה מאז מורו נתן רוזן . הוא נקבר ליד מורו , סמוך לגדר .

אשר נולד בשנת 1934 ב ,Beaulieu- sur- Dordogne צרפת , לשלמה ( סלומון ) ושולמית ( סלומיאה ) פרסמן , זוג מהגרים יהודים מלמברג , היום לבוב . סמוך ללידתו המשפחה גורשה מצרפת לפולין . למזלם הורשו לחזור לצרפת ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה . לאחר כיבוש פריס חזרו לכפר הולדתו בדורדון להיחבא מהנאצים . לאחר שזהות המשפחה נחשפה הצטרף האב שלמה למחתרת והאם ובנה נאלצו לברוח מכפר לכפר . קורותיו של אשר בימי המלחמה סופרו על ידו במסמך מרגש תחת הכותרת , הלקוחה משירו של רודיארד קיפליג , ” אני החתול הצועד לבדו ” [ 1]

בשנת 1949 עלתה המשפחה לארץ באוניה נגבה , ואשר התקבל , כמו מהגרים אחרים , במקלחת של די . די . טי . הוא למד בתיכון קלעי בגבעתיים. את לימודיו בטכניון החל בפקולטה להנדסת מכונות בשנת 1952 בעצת אביו שהיה מהנדס חשמל פרקטי והיה משוכנע שאין עבודה בפיסיקה . אשר היה עלם פלא . פרופסור זקון , שלימד מתמטיקה , הבטיח לתת לו 100 בתנאי שלא יבוא להרצאות שלו לאחר שבשיעור הראשון גילה טעות מביכה בהוכחה.

כסטודנט שנה ב ‘ להנדסת מכונות , כתב את מאמרו הראשון בפיסיקה עיונית , ובצרפתית . המאמר התקבל על ידי לואי דה ברולי, אישית, לפרסום . באותה שנה הגיע פרופסור נתן רוזן, שהיה אסיסטנט של אינשטיין, לטכניון . המגע הראשון בין אשר לנתן היה כאשר נתן השאיל לאשר את ספרו של Tolman ביחסות כללית. לימים הפך אשר למשתלם של נתן וסיים את הדוקטורט בהנחייתו בשנת 1959. בתיזה הוא חישב פליטה של גלי כבידה בתנועה של כוכבים במסגרת יחסות כללית. גלי הכבידה הם מרכיב מרכזי בתורת היחסות הכללית ולמרות שיש הוכחות עקיפות לקיומם, עד היום, לא נבנתה אנטנה רגישה מספיק למדוד אותם ישירות. NASA משקיעה כיום סכומי עתק בבניה של אנטנות לגלי כבידה שימוקמו בחלל. בין אשר ונתן הייתה הערכה הדדית רבה.

אשר הצטרף לסגל הטכניון מיד עם סיום לימודיו והתמנה כפרופסור מלא והוא בן 33. הוא התמנה לפרופסור מחקר בשנת 1988. אשר מלא פונקציות מרכזיות בטכניון : שמש כדיקן הפקולטה לפיסיקה, דיקן ביה”ס ללמודי מוסמכים והוביל את המעבר לשיטת הצבירה בלימודי הסמכה ולרפורמה במבנה הספריות. הוא היה אחראי, בין השאר, להוצאתו לגמלאות של ציון המעבר 2.2 שהיה סמלם של הסטודנטים בטכניון כשחלק מהנוכחים כאן היו סטודנטים.

חותמו המובהק של אשר בפיסיקה עיונית הוא ביסודות תורת הקוונטים, בתורת האינפורמציה הקוונטית. אשר היה בין המובילים את מהפכת המחשוב הקוונטי. עבודתו המפורסמת ביותר היא על טלפורטציה קוואנטית. עבודה זו מראה כי הפנטזיה של המדע הבדיוני הבאה לידי ביטוי במשפט בן האלמוות Beam me up Scottie ניתנת למימוש עקרוני במסגרת התיאורטית של מכניקה קוונטית. ואכן טלפורטציה של מערכות קטנות הוכחה בניסיונות מלהיבים בעקבות הפרוטוקול שנוסח על ידי אשר ושותפיו למאמר. המאמר על טלפורטציה הוא היום בן עשר , וצבר מעל 1400 ציטטות לפי google scholar .

אשר טבע מטבעות לשון שהפכו לנכס צאן ברזל של קהילת המחשוב הקוונטי כמו :

  • Unperformed experiments have no results
  • Quantum mechanics takes place in the lab, not in a Hilbert space.
  • Quantum mechanics needs no interpretation.

אשר כתב את הספר המודרני העמוק ביסודות תורת הקוונטים. ספרו מונח על המדף של כמעט כל חוקר רציני ביסודות תורת הקוונטים. הספר שאף תורגם ליפנית לא מופיע בתערוכה שבקומת הסנט לתשומת לב הנשיא, וחבל.

אשר זכה בפרס רוטשילד והיה ראוי לכיבודים אחרים שלא הספיק לזכות בהם.

אשר היה מרצה חינני ומורה מבריק . הוא היה חוקר מוערך ומקורי , עמוק ובהיר שידע לפרוץ דרך בדרכים לא סלולות ושבילים עלומים . הוא היה איש עקרונות שלא ירא מאיש ולא ניסה לרצות . ישר כסרגל ובהיר . ב 24 בדצמבר 1995 הספיד אשר פרס את מורהו האהוב נתן רוזן בפני הפורום הזה באומרו : “אלה שזכו להכיר אותו אישית יזכרו תמיד את יושרו ואת חוש ההומור שלו . הוא יחסר לנו מאד”. לא נותר לי אלא לחזור על דברים אלה היום.

הקהילה המדעית של הפיסיקה בעולם , ישראל , ובית הטכניון אבדו מאור גדול ומשפחת פרס , אביבה לידיה ונעמי אבדו בעל ואב.

חבל על דאבדין ולא משתכחין. יהי זכרו ברוך.

 

 המאמר נמצא בארכיב האלקטרוני וגם באתר האינטרנט שהוקם לזכרו: http://tx.technion.ac.il/~peres/